Prace zebrane Wojciecha Fałkowskiego „Pierwsze stulecie Jagiellonów”


Wojciecha Fałkowskiego nikomu zbytnio przedstawiać nie trzeba. To uznany uczony w polskiej mediewistyce, specjalizujący się głównie w zagadnieniach rytuału i elity władzy, zwłaszcza w kontekście dynastii Jagiellonów i Karolingów. O wartości prac W. Fałkowskiego świadczy nie tylko znakomita znajomość tematu, ale również poczytność i cytowalność tego naukowca. Tym bardziej warto odnotować, że na rynku wydawniczym w serii Mistrzowie Historiografii wydawnictwa AVALON, pojawił się zbiór najważniejszych prac Profesora, pt. Pierwsze stulecie Jagiellonów. Z pewnością o wartości merytorycznej nie musimy się zbytnio rozwodzić, choć z pewnością z niektórymi tezami Uczonego można polemizować.

Fałkowski to historyk, który pisze klarownie, w sposób uporządkowany i spójny. Opublikował kilka ważnych książek, jak Elita władzy w Polsce za panowania Kazimierza Jagiellończyka (Warszawa 1992), Potestas regia. Władza i polityka w królestwie zachodniofrankijskim na przełomie IX i X wieku (Warszawa 1999) czy Wielki Król. Ideologiczne podstawy władzy Karola Wielkiego (Warszawa 2011). Wszystkim zainteresowanym polecam lekturę tych publikacji.
Wracając jednak do omawianego tomu, jak możemy się dowiedzieć z zapowiedzi wydawniczej, tom zawiera zbór studiów poświęconych dynastii Jagiellonów. W sumie zebrano 18 artykułów Uczonego z różnych prac zbiorowych i czasopism. Poprzedzone są krótkim biogramem Profesora, pióra Pawła Dereckiego.
Zaletą takich publikacji jest z pewnością szybkość dotarcia do konkretnych tekstów, bez zagłębiania się w rozsiane w czasie poszczególne roczniki periodyków i prac zbiorowych, często trudno dostępnych dla czytelników. Dla bardziej wprawnego oka, będzie okazja do prześledzenia ewolucji poglądów autora na dane sprawy. Z drugiej jednak strony, wydawcy takich pism zebranych, muszą zmierzyć się z występowaniem artykułów w cyfrowych bibliotekach i repozytoriach. Digitalizuje się coraz więcej starszych roczników czasopism, a najnowsze numery systematyczne publikowane są bezpłatnie w sieci. Zatem, czy wydawcy mogą konkurować z cyfryzacją tekstów naukowych? Redakcja Pierwszego stulecia Jagiellonów wyszła z tego problemu prawe bez szwanku, bowiem z 18 zaprezentowanych w tomie tekstów, w internecie odnaleźć można przynajmniej 4 z nich (co stanowi 20% publikacji). Chodzi o następujące artykuły:

1) Adventus regis. Powrót Władysława Jagiełły do Krakowa po zwycięstwie grunwaldzkim ZOBACZ
2) Monarchia w poszukiwaniu nowego status quo. Sytuacja polityczna w Koronie przed unią horodelską 1399–1413 ZOBACZ
3) Badania nad elitą władzy w Polsce w późnym średniowieczu i w czasach nowożytnych ZOBACZ
4) Dwa pogrzeby Kazimierza Wielkiego — znaczenie rytuału ZOBACZ
 
Niby nie dużo, ale biorąc pod uwagę cenę pozycji (obecnie 40,92 zł) to jednak, jest to pewny mankament redaktorski.
W publikacji rażą różne usterki i niekonsekwencje. Tytuł tomu sugeruje wyraźnie czytelnikowi, że myślą przewodnią jest dynastia Jagiellońska w XV wieku. Dwa ostatnie artykuły zawarte w publikacji: Dwa pogrzeby Kazimierza Wielkiegoznaczenie rytuału (s. 309–331) oraz Majestat zmarłego króla – pogrzeb Zygmunta Augusta (s. 333–350), w ogóle nie pasują do zbioru. Wydawcy powinni pomyśleć, aby w przyszłości opracować w osobnym tomie prace W. Fałkowskiego poświęcone badaniom nad rytuałami w średniowieczu i epoce nowożytnej, gdyż zaprezentowany zbiór nie wyczerpuje repertuaru badacza w tym zakresie.
Niekonsekwencją redakcyjną jest również brak oznaczenia we wszystkich artykułach stron publikacji, w których zostały pierwotnie wydane. Oryginalną paginację zamieszczono na marginesach tylko 9 tekstach. Nie jest to więc ułatwienie dla cytowania, bowiem czytelnik lub badacz musi liczyć na szczęście, że trafi w tomie akurat na tekst opatrzony taką informacją. W przeciwnym przypadku, będzie musiał i tak sięgnąć do pierwotnego miejsca wydania artykułu.
Mimo zarysowanych wyżej niedoskonałości redakcyjnych i koncepcyjnych tomu, należy uznać go za wartościowy. Jest pozycją godną polecenia wszystkim zainteresowanym epoką jagiellońską. Publikację można nabyć za pośrednictwem strony internetowej wydawcy ZOBACZ.
(aw)

Komentarze

  1. Drogo redakcjo Sigillum Authenticum. Czy mogliście zrobić listę godnych polecenia książek o tematyce Słowian, ziem Polskich w starożytności i początkach państwa polskiego do 1025 roku? Przez życie zwykłych ludzi i co jedli przez archeologię do wojskowości. Uważam, że to dla osób którzy chcieli poszerzyć swoją wiedze przez porządne publikacje, ale nie wiedzących co czytacz to idealny pomysł.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzięki za pomysł, już wcześniej o tym myślałem. Być może coś takiego się pojawi, chciałbym jednak potraktować taki pomysł dużo szerzej, niż to wskazałeś/wskazałaś ;)

      Usuń

Prześlij komentarz