Rzeszów – Kraków – Łódź – Kraków. Kilka słów na temat spotkań autorskich

W grudniu odbyłem kolejne spotkania związane z promocją mojej książki „Fantazmat Wielkiej Lechii”. Na zaproszenie Kół Studenckich miałem możliwość wygłoszenia prelekcji na Uniwersytecie Rzeszowskim (5 grudnia), Uniwersytecie Łódzkim (11 grudnia) oraz na Uniwersytecie Jagiellońskim (20 grudnia). Udało się również zorganizować spotkanie autorskie w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie (10 grudnia).
Zdecydowanie największym powodzeniem cieszyło się spotkanie w Instytucie Historii Uniwersytetu Łódzkiego. Współpanelistką spotkania była dr Joanna Orzeł, która przedstawiła referat dotyczący mitu Lecha w kulturze staropolskiej. Cieszyła szczególnie frekwencja – przyszło około 100 osób, głównie studentów, ale również uczniowie pobliskiego liceum oraz kilku pracowników naukowych. Co warte podkreślenia publiczność była zaangażowana w temat, zadawano wiele pytań oraz zgłaszano ciekawe uwagi. Wydarzenie było nagrywane, więc z pewnością w niedalekiej przyszłości pojawi się podcast, więc nie będę wchodził w szczegóły.
Na każdym spotkaniu zwracano uwagę na rolę popularyzacji rzetelnych informacji oraz w jaki sposób uczyć dzieci od najmłodszych lat sposobu weryfikacji źródeł. Zasłużone słowa krytyki kierowano pod adresem wydawnictwa Bellona, za wydawanie pseudonaukowych produktów historycznopodobnych. Pojawiła się sugestia, że po książce Romana Żuchowicza i mojej, pojawić się powinna trzecia pozycja, która nie będzie już polemiką z Wielką Lechią, tylko suchym wykładem wiedzy archeologicznej, historycznej i antropologicznej na temat zawiłych początków naszej państwowości, napisana przez naukowców (kto się pisze?). Z kolei na Uj-cie pojawił się pomysł, aby w programie podstawowym studiów historycznych znaleźć miejsce na zajęcia z fake-newsów historycznych.
W moim osobistym odczuciu, najbardziej na luzie było spotkanie w Artetece WBP, do obejrzenia którego zapraszam:



To jednak nie koniec obwoźnego cyrku lechickiego. Podaję rozkład jazdy na najbliższy miesiąc:

KATOWICE. Zapraszam w czwartek, 16 stycznia 2019 r. o godz. 18.00 do siedziby katowickiego oddziału Klubu Jagiellońskiego przy ul. Sienkiewicza 36. Gościem spotkania będzie również dr hab. Piotr Boroń z Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego.

RADIO TOK.FM. Zapraszam na audycję „Homo Science” Państwa Aleksandry i Piotra Stanisławskich, w sobotę 18 stycznia 2019 r. o godz. 13.40. Porozmawiamy sobie co nieco – a jakże! – o zjawisku Wielkiej Lechii.

BIAŁYSTOK. Zapraszam na Uniwersytet w Białymstoku, na wspólne spotkanie z Romanem Żuchowiczem, w czwartek 23 stycznia 2019 r. o godz. 13.00. Szczegóły wkrótce.

Będzie jeszcze jedna, telewizyjna niespodzianka – w pierwszej kolejności dla mieszkańców Warszawy i Mazowsza, a z możliwością odtworzenia dla wszystkich w późniejszym czasie.

Zachęcam do nabywania książki „Fantazmat Wielkiej Lechii”. Trwa promocja w księgarni MATRAS oraz na stronie wydawnictwa ZNAK.
(aw)

Komentarze