Śladem za monetą po Imperium Rzymskim. Nowa książka Alberto Angeli w polskim przekładzie


W tym roku tak wyszło, że zaniedbałem swojego bloga w związku z pracami nad książką o Fantazmacie Wielkiej Lechii. Trudno jest połączyć miłe z pożytecznym, a sprawy zawodowe z prywatnymi, niemniej czas wrócić do blogosfery i nadrobić zaległości z recenzjami książek. W stosie produkcji książek historycznopodobnych, trafiają się wartościowe publikacje solidnych autorów. Jest pomysł, jest rzetelne wykonanie. Tak jest w przypadku publikacji wydawnictwa „Czytelnik”, która niedawno wydała w języku polskim książkę Alberto Angeli „Imperium. Podróż po Cesarstwie Rzymskim śladem jednej monety”.

Autora nie trzeba chyba nikomu przedstawiać, bowiem Angela jest znanym i cenionym popularyzatorem historii. Tym razem wraca ze swoistą kontynuacją poprzedniej książki „Jeden dzień w starożytnym Rzymie”, która okazała się sukcesem wydawniczym we Włoszech.
Książka Angeli to popularnonaukowy wykład o życiu codziennym w różnych prowincjach Cesarstwa Rzymskiego, jesteśmy w antycznym Londynie, Paryżu, Trewirze, Rzymie, Mezopotamii czy Egipcie. Aby przedstawić prozę życia codziennego, autor wykorzystał ciekawy zabieg narracyjny, bowiem konstrukcja pracy oparta jest na „podróży” wraz z obiegiem monety (sesterc), która przechodzi z rąk do rąk, a co za tym idzie poznajemy nowe postacie, wykonywane profesje i rzeczywistość poszczególnych zakątek cesarstwa. 
Język, budowanie fabuły osadzonej w faktach i realiach historycznych, bardzo dobrze się ze sobą zgrywa i tworzy zwięzłą całość. Możemy się więc dowiedzieć jak Rzymianie jako pierwsi wykorzystali soczewki do polepszenia widzenia, kiedy obchodzono nowy rok, jak wyglądała wizyta u chirurga, co robiono z bolącym zębem, albo dlaczego nie wolno było rozsypać soli na stół. Wniosek? Starożytny świat jest bardzo podobny do naszego. Treści jest dużo, jest to zdecydowanie lektura wymagająca od czytelnika skupienia, aby dokładnie śledzić tok wypowiedzi autora.
Polecam szczególnie tym, którzy raczej nie gustują w historii starożytnej. Lektura książki nie sprawi, że pokochacie starożytność, ale dzięki niej spojrzycie na nią zdecydowanie z innej perspektywy.
Książkę można nabyć na stronie Wydawnictwa "Czytelnik" ZOBACZ.
(aw)

Komentarze

Prześlij komentarz