Apel do Polskiego Towarzystwa Historycznego w sprawie artykułu Adriana Leszczyńskiego

Szanowni Członkowie Polskiego Towarzystwa Historycznego!
Wielce czcigodni Państwo Profesorowie!
Z przykrością i oburzeniem odnotowujemy, że pod patronatem Polskiego Towarzystwa Historycznego – Oddział w Gorzowie Wielkopolskim – w czasopiśmie naukowym „Rocznik Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddział w Gorzowie Wielkopolskim. Forum Historyczno-Społeczne” (nr 4/2016), ukazał się artykuł Pana Adriana Leszczyńskiego pt. „Dawne źródła historyczne łączące Wenedów, Wandalów i Słowian”, który godzi w warsztat pracy historyka, nie mając związku z rzetelnym przedstawianiem własnych wyników badań w obrębie nauk humanistycznych.

W skład komitetu redakcyjnego tegoż periodyku wchodzi wielu zacnych uczonych reprezentujący polskie i zagraniczne Uniwersytety. Ponadto, na stronie redakcyjno-technicznej wskazany jest recenzent tomu, a więc nie ma wątpliwości, że jest to czasopismo recenzowane.
Głównym zarzutem, który kierujemy pod adresem wyżej wymienionego artykułu jest brak warsztatu i kompetencji badawczych autora tekstu. Ferowane przez A. Leszczyńskiego tezy, oparte są na bezkrytycznym podejściu do źródeł i wybiórczego ich stosowania, by poprzeć swoje hipotezy. Autor w swoim tekście nie przedstawia stanu badań nad podejmowanym tematem, jak również nie wskazuje literatury przedmiotu, a co za tym idzie, nie odnosi się do wcześniejszych ustaleń badaczy. Analiza autora opiera się na internetowych wersjach źródeł oraz na przestarzałych wydaniach krytycznych źródeł, nie wspominając już o linkowaniu w przypisach opracowań z internetowej encyklopedii WIKIPEDIA.
Dziwi więc fakt, iż artykuł mimo rażących błędów i braków warsztatowych przebrnął przez tryb recenzji, a następnie został opublikowany w periodyku sygnowanym przez gorzowski oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego.
Za prawdziwy skandal, uważamy też publiczne chwalenie się przez autora artykułu swoim pokrewieństwem z redaktorem naczelnym Rocznika, a zarazem Prezesem gorzowskiego oddziału PTH.
Wszystkie wymienione zarzuty mogą niekorzystnie wpływać na wizerunek Polskiego Towarzystwa Historycznego oraz poziom wydawanych przez ten organ publikacji. Dlatego też apelujemy do Zarządu Głównego PTH, o wyjaśnienie sytuacji.

Redakcja Sigillum Authenticum 

Skany artykułu zostały m. in. opublikowane na blogu Pana Czesława Białczyńskiego wraz z komentarzem autora artykułu ZOBACZ

Komentarze

 1. Stawiam brakteaty Kraka przeciw orzechom pomarańczy, że znaczącej reakcji nie będzie.

  OdpowiedzUsuń
 2. ehhehe ale macie mokro, trubomokro

  OdpowiedzUsuń
 3. I jak tam idzie drodzy światli Naukowcy, edukowani w piśmie i mowie?

  OdpowiedzUsuń
 4. Sstraszsznie mądre nazwy i pseudoanonimy se powymyślali.

  OdpowiedzUsuń
 5. A może lepiej byłoby po prostu napisać dobry artykuł z kontrargumentami i przesłać do PTH z prośbą o zamieszczenie? Hasła typu: "Wszystkie wymienione zarzuty mogą niekorzystnie wpływać na wizerunek Polskiego Towarzystwa Historycznego oraz poziom wydawanych przez ten organ publikacji." Brzmią najdelikatniej to ujmując dziecinnie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Taka odpowiedź podobno ma powstać, ale nie znam szczegółów.

   Usuń

Prześlij komentarz